Kökariin saavutaan Harparnäsin lauttarantaan, josta on kunnan keskustaan, Karlbyyn matkaa n. 3,5 km.
Kökarissa on paljon mielenkiintoisia käyntikohteita: Fransiskaani-luostarin rauniot kirkon vieressä Hamnössä, Otterböten asuinpaikka pronssikaudelta, Källskär, Kreivin paratiisisaari ja paljon muita kohteita.
Karlbyssä, Kökarin keskustassa, on uusi kyläkauppa, Kökar Skärgårdsbutik, Ålands Post, posti- ja pankkikonttori. Kökarissa on Suomen eteläisin omenatila ja kahvila: Peders Aplagård. Siellä on myös 12-väyläinen FrisbeeGolf-rata.
Palkittu vierassatama ja leirintäalue Sandvik Gästhamn & Camping sijaitsee Vervanissa ja sen lähellä Antons Gästhem tarjoaa majoitusta ympäri vuoden. Karlbyssä on hotelli-ravintola Brudhäll vierassatamassa. Brudhäll on avoinna ympäri vuoden.